„- Azért jött Magyarországra, hogy bejelentse a szervezet legújabb antikorrupciós kampányát. Ezek szerint Magyarország a korrupció mintaországa?
- (Nevet) Nem, nem erről van szó! Jövőre kezdődik a kampányunk, amelynek címe »Ideje felébredni«. Szeretnénk felhívni az emberek figyelmét, hogy a korrupció veszélyezteti a jövőjüket, ezért tenni kell ellene. Öt nagyon különböző országban, például Kolumbiában, Libanonban és Magyarországon is teszteljük a kampányt. Nem a korrupció feltételezett szintje, hanem a földrajzi és népességi adatok alapján választottunk.
- A Transparency tavalyi jelentése szerint a magyarok 76 százaléka érzi úgy, hogy az elmúlt három évben nőtt a korrupció az országban. Ez az egyik legrosszabb adat Európában. Mit kellene tennünk, hogy ez megváltozzon?
- Mivel a visszaélések titokban történnek, mindig aggasztó, ha a lakosság úgy érzi, hogy egyre csak nő a korrupció. Éppen ezért fontos, hogy a kormányzati vezetők komolyan vegyék a teljes átláthatóságot, például a független igazságszolgáltatást. A korrupció elleni harc egyik kulcsa ugyanis egy átláthatóan működő, a végrehajtói hatalomtól, vagyis a kormánytól teljesen független igazságszolgáltatás, amely képes a tisztességes embereket megvédeni, a tisztességteleneket pedig megbüntetni.
- Csütörtökön találkozott az Alkotmánybíróság elnökével, Paczolay Péterrel. Miről volt szó a megbeszélésen?
- Arról beszéltünk, hogy a legfontosabb, hogy az Alkotmánybíróság is független és átlátható maradjon. A magyar igazságszolgáltatási rendszer, azt gondolom, rendben működik, ezért nagyon fontos, hogy a tervezett változtatások, az igazságszolgáltatási reform után ne csökkenjen a függetlensége és például a bírók kiválasztásának átláthatósága.”